Стефан Пройнов: 2 млрд. долара лежи на дъното на Черно море

в История

Стефан Пройнов: 2 млрд. долара лежи на дъното на Черно море


Стефан Пройнов: поради липса на синоптичната прогноза днес съкровище за 2 млрд. долара лежи на дъното на Черно море край българските брегове. Кораб, натоварен с тонове златни гвинеи, предназначени за англо-френските войски, вероятно е потънал край българските брегове.

Затова има писмени доказателства. Оценяваното на около 2 млрд. долара съкровище обаче остава неоткрито до днес, а пред Нова телевизия д-р Найден Прахов от Центъра за подводна археология в Созопол каза, че има много легенди и водолазите вярват, че в техния район се намира този кораб, но той може да е по цялото крайбрежие оттук до Севастопол.

Божидар Димитров твърдеше, че е възможно „Черният принц“ да е преминал Босфора и попадайки в голяма морска буря, да е потънал край бреговете на Странджа. Д-р Найден Прахов от Центъра за подводна археология в Созопол разказва, че през 1875 г. френски водолази са били по следите на изчезналия кораб и в турски, и в наши води. Откриват повече от 10 потънали плавателни съда, но не и „Черния принц“. Безуспешни експедиции у нас правят италианци, норвежци и германци, а през миналия век корабът е търсен и от специална водолазна група от СССР.

През 90-те години на 20-ти век български океанолози и геофизици изказват становище, че „Черният принц“ лежи край българските брегове. Археолози от Националния исторически музей-София, Център за подводна археология-Созопол и Регионалния исторически музей-Бургас пък в акваторията на Ченгене скеле, край нос Чироза са се натъкнали на уникална находка.

Над 400 на брой и почти напълно запазени стъклени артефакти са намерени там. Стефан Пройнов пита: Мит или реалност е потъването на „Черният принц“ покрай българската акватория в Черно море, но със сигурност всички, който са го търсели са имали някакви достоверни факти и доказателства за Корабът и товарът му за да предприемът скъпи експедиции, но засега златото си лежи някаде на дъното в Черно море. С напредването на годините и технологиите може би един ден този коръб „Черният принц“ ще бъде открит, но засега няма такава надежда.
Стефан Пройнов: Един любопитен Факт е все пак има полза от гибелта на “Черният Принц”.
Бурята от 14 ноември 1854 г. нанесла огромни поражения на съюзниците, но ги накарала и да осмислят факта, че катастрофата е можело да бъде предотвратена. Това подтикнало френския император Наполеон ІІІ да поиска от водещия астроном на своята страна – Левере, да организира ефикасна служба за прогнозиране на времето.

На 19 февруари 1855 г., т.е. само три месеца след трагедията в Балаклава, била създадена първата прогнозна карта, първообраз на днешните синоптични карти, а в 1856 г. във Франция вече работели 13 метеорологични станции. Днес всички ние следим синоптичната прогноза благодарение на катастрофата на „Черният Принц” и загубените 2 милярда в злато който чакат да бъдат открити.

Чудя се, ако някой случайно открие този ценен товар какво би се случило?

Стефан Пройнов пита: Ако вие случано намерите коръбът „Черният принц“ пълен със злато какво бихте направили?

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар