Депутатката от прокюрдската Демократична партия на народите от Хаккяри Лейла Гювен и колегата ѝ от Диарбекир Муса Фарисоулларъ, както и народният представител от Истанбул от най-голямата опозиционна партия – Народнорепубликанската – Енис Бербероглу, бяха арестувани снощи около полунощ, след като бяха издадени заповеди за задържането им, предаде БНР.
По-рано вчера следобед те бяха лишени от статута си на народни представители и съответно – от имунитет. Това е първият такъв случай в мандата на 27-ия турски Меджлис. Решението беше прочетено от заместник-председателя на Меджлиса от управляващата Партия на справедливостта и развитието Сюрейя Сади Билгич сред протестите на опозиционните депутати. От опозицията скандираха "Долу фашизма" и "Право, законност, справедливост". В знак на протест по-късно опозиционни депутати оставиха турската Конституция пред кабинета на председателя на парламента Мустафа Шентоп.
Лейла Гювен и Муса Фарисоулларъ бяха осъдени на съответно на 6 и 9 години затвор в процес срещу кюрдската организация-шапка Съюз на кюрдските общности (КСК), която според Анкара е лице на ПКК. Енис Бербероглу беше осъден на 5 години и 10 месеца затвор за разкриването, докато работеше като журналист, на оръжейни доставки от страна на турското разузнаване за въоръжени групи в Сирия през 2014 г. Изпълнението на присъдите и на тримата беше отложено поради имунитета им като народни представители. С отпадането му беше премахната пречката народните представители да бъдат върнати в затвора.
Решението на турската върховна касационна инстанция за Гювен и Фарисоулларъ беше произнесено през 2019 година, а Бербероглу беше освободен през 2018-а, след като прекара 16 месеца в затвора. Оттогава до този момент не бяха предприемани стъпки за сваляне на депутатския имунитет на тримата. Лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу определи свалянето на имунитета на Бербероглу като "погазване на народната воля". Съпредседателят на парламентарната група на Демократичната партия на народите Мерал Данъш Бекташ нарече решението "преврат" и коментира, че управляващите действат все едно нямат нищо общо с парламента и народната воля.
Бюлент Туран от ръководството на парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието заяви, че решението няма нищо общо с Меджлиса, а става дума за съдебно решение, насочено срещу хора, които са членове на въоръжена терористична организация и са разкрили държавни тайни. Опозицията е завела дела в Конституционния съд по казуса.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.