Дори в Албания и Македония пенсиите са по-високи от българските.
В момента минимумът, който получават възрастните хора у нас е 219 лв.
В Албания границата е макар и с лев отгоре, но страната е далеч от членство в ЕС и се движеше доста по-назад от нас икономически и при соца, и при капа. 306, 15 лв. е най-ниската пенсия пък в Северна Македония, също извън ЕС, или близо 50% над нашата.
Както в.19 минути писа от мястото на събитието, още по-страшно за нас е, че в Босна и Херцеговина, където до неотдавна се водеха повече от 10 г. военни действия, а конфедерацията трудно сработва и до днес трите си части – сръбска, хърватска и албаноезична, минималната пенсия е почти двойна – 395,20 лв. Което е колкото най-близката до нашето ниво държава в ЕС – Румъния – 395, 85 лв.
Още по-далеч са другите балкански членове на Евросъюза като Словения с нейния пенсионен минимум от 975 лв. или 500 евро.В другите членове на ЕС на полуострова – приетата след нас Хърватия дава от 710 лв. нагоре на възрастните си граждани, а в южната ни съседка Гърция пенсиите за старост са над 780 лв., а за стаж тръгват от 877 лв. или над 4 пъти повече, отколкото в България.
Не е утеха минималната пенсия в Сърбия от 175,34 лв., защото там, както и в другите ексюгорепублики още действа титовата система на безплатни лекарства за старите. Средната пенсия при сърбите – воювали сума години, е по-висока от средната у нас – 431,89 лв., сочи проучване на 24 часа.
Без фондове от ЕС, дори Турция с огромното си население отделя минимум 392,02 земеделска пенсия, но от 556,71 лв. нагоре за останалите осигурявали се, нищо че страната от 3 години се води в икономическа криза. Има минимални прагове и за отделни професии – при държавните служители – 784,04 лв., при учителите е 936,84 лв, а при професорите е 2114,36 лв. най-ниска пенсия на месец. Най-малко 2546 лв. взимат работилите като директори в икономиката, а бившите заместник-министри получават от държавата поне 2825,6 лв.
Източник: 19min.bg
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.