Генерал Наско: Евентуален провал с еврото би застрашил националната ни сигурност, Русия дезинформира в тази посока

в България

Генерал Наско: Евентуален провал с еврото би застрашил националната ни сигурност, Русия дезинформира в тази посока
Евентуалният провал на приемането ни в еврозоната след 1 януари 2026 г. е посочена от една от службите като сериозен риск за националната сигурност на България, не само в областта на икономиката и финансите, а изобщо.

Това заяви пред журналисти след закритото за медии заседание Атанас Атанасов, председател на Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения.


Основната точка на днешното заседание беше изслушване на ръководителите на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), Държавна агенция „Разузнаване“ и на Служба „Военно разузнаване“ относно наличието на рискове от осуетяване присъединяването на страната ни към еврозоната от 1 януари 2026г., провежданите специални операции, в това число и дезинформационни, от чужди специални служби за провал на основния външнополитически приоритет на България, и предприетите действия за пресичане на тези операции.

“Ние формално сме приети, но в крайна сметка фактическото влизане в еврозоната е след 1 януари, тоест в периода от днес до 1 януари съществуват тези рискове и те са в няколко посоки”, каза Атанас Атанасов.

“Не бяха дадени конкретни данни, но основната линия, по която са провеждани някакъв тип дезинформационни операции на чуждите служби, е руската линия, което не ни учудва”, добави той.

“Като цел на руската външна политика и на руските служби е не само евентуалното проваляне на еврото, ако може и по-крайна цел е разбиване на Европейския съюз. Най-вероятно това го пише някъде в плановете на руските разузнавателни служби, което не е учудващо”, каза още Атанас Атанасов.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.