Георги Вулджев: Бюджетът на Желязков е по-абсурден дори от този на Главчев. Приходите от ДДС са напълно невъзможни

в България

Георги Вулджев: Бюджетът на Желязков е по-абсурден дори от този на Главчев. Приходите от ДДС са напълно невъзможни

Съжалявам, че пак ще говоря за бюджета, но се налага.

Новото правителство вчера посред нощ публикува проектобюджета за 2025 и фискалната програма до 2028.

Това, което предлагат е на практика същото като предложеното от служебното правителство, което всички, включително настоящите управляващи, смятаха за скандално. Промените са минимални и параметрите са все така абсурдни.

Приложил съм пряко сравнение в таблицата долу по основните параметри. Разходите са без вноската за бюджета на ЕС. Както виждате, разходите са минимални. Единственото място където са съществени, бюджетът на кабинета Желязков е по-абсурден от този на кабинета Главчев.

Става дума най-вече за очакваните приходи от ДДС. Новото правителство залага сума от 24.83 млрд. лв. спрямо 18.58 млрд. постъпления през 2024. Това е увеличение от над 6.3 млрд. лв. или 33.7%. Това, смея да твърдя, би бил най-големият едногодишен скок в постъпленията от ДДС поне от 1997 г. насам. И изглежда напълно невъзможен.

Какво би могло да обоснове толкова феноменален ръст на приходите от ДДС? Явно не и икономическият растеж, поне според очакванията на самото правителство. Макроикономическата прогноза залага номиналния БВП да достигне 215.2 млрд. лв. през 2025, което е 6.8% ръст спрямо очакваните 201.5 млрд. през 2024. Ако допуснем, че ръстът на ДДС приходите би бил аналогичен, това ни дава 1.26 млрд. лв. Откъде ще дойдат другите 5 млрд.?


Явно трябва да търсим в новите данъчни политики, които правителството предвижда. Там има няколко, които са релевантни за ДДС приходите. Предвижда се по-бързо покачване на акцизната ставка върху тютюневите продукти, което ще допринесе с 49 млн. лв. и за ДДС. Отпадането на намалените ставки за туризъм, ресторанти и хляб общо ще допринесат с още 465 млн. лв.

Дотук свършват по-сигурните мерки за покачване на събираемостта на ДДС и започват спекулативните. В тази категория има две. Едни 200 млн. ДДС се очакват от мерки за борба със сивата икономика в областта на горивата. Отвъд това, общи мерки за намаляване на сивата икономика се очаква да вкарат общо 501 млн. лв. в хазната, макар че не е конкретизирано как се очаква да изглежда разпределението по данъци. Да бъдем безразсъдно щедри и да допуснем, че всичко това ще е ДДС.

Сметката пак не излиза! Абсолютният теоретичен максимум допълнителни приходи от ДДС благодарение на обявените дискреционни мерки е 1.21 млрд. лв., като моето лично очакване е да са под 1 млрд. лв. дори. Някой колега да ме поправи ако греша/пропускам нещо. Тоест, както и да го смятаме, дори да приемем най-оптимистичните възможни допускания, пак остават едни 4 млрд. лв. ДДС приходи, които не е ясно откъде ще дойдат.

Тази сума се равнява на близо 1.9% от очаквания от правителството номинален БВП. Без тези пари дефицитът избива много над границата 3% от БВП. Но откъде могат да дойдат пари, за които самото правителство не представя никакво обяснение в собствения си проектобюджет?

Сметката просто не излиза. И това е само що се касае ДДС. Тепърва ще гледам по-подробно останалите пера.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.