През зимата хората ползват средно по 800 киловат часа месечно, а през лятото – 300 киловат часа ток. Всичко над тези стойности ще бъде по цена на свободния пазар.
Изчисленията на енергийните администратори представи на брифинг във ведомството си енергийният министър Росен Христов, пише flagman.bg.
„За зимния период данните показват, че едно домакинство консумира от порядъка на 800 киловатчаса на месец, което покрива 90% от потребителите. За летния период е 300 киловатчаса на месец. Нашето предложение ще бъда това – до 800 киловатчаса зимата и 300 лятото, енергията да се потребява над субсидираните цени, както е сега. Над това потребление свръхколичеството да се заплаща по пазарни цени. Целим потребители, които разполагат с луксозни имоти, отопляващи басейни или сауни, да не бъдат компенсирани“, уточни Христов.
„Данните, които са ни дали, показват, че се покриват над 90% от използваното от потребителите”, каза Христов и обясни, че в тези изчисления има резерв, за да обхване всички домакинства. Сега действащите цени остават до тези нива на потребления.
„Идеята ни е потребителите да имат възможно най-еднакви сметки за ток, парно и природен газ. В момента правим изчисления, за да видим дали има разлика. Когато това не е възможно, ще направим корекция, за да кажем – 100 киловат часа ток се равняват на определено количество газ за отопление на дадено жилище”, каза още Христов.
Прехвъляне на диференциран пазар е възможно, след като има дефиниция за енергийна бедност, уточни той.
„Идеята е да защитим тези, които имат нужда от защита. Смятаме да отложим либерализацията на пазара на енергийните потребители възможно най-дълго – до 2024 г.”, каза още енергийният министър. „Има потребители, които не могат да си позволят пазарните цени на тока. Гледаме да ги защитим, но бюджетът не го позволява това нещо”, допълни Христов.
„Относно бизнеса и индустриалните потребители се опитваме да вкараме принцип на прозрачност и да спазим изисквания на европейската директива, за да постигнем целите за енергоспестяване и намаляване на потреблението в пиковите часове. Компенсациите, които ще обсъждаме следващата седмица, ще включват диверсифициран подход. По-големи компенсации ще получават фирмите, които са инвестирали или в момента инвестират в енергийна ефективност и намаляване на потреблението“, обясни министърът.
Той поясни, че Регламент за справяне с високите цени на енергията е приет в Брюксел на 6 октомври.
„Имахме и заседание на Кризисния щаб, след което в Министерството на енергетиката имаше среща с всички заинтересовани страни. Постигнахме балансирано решение – всички си тръгнаха еднакво недоволни от срещата”, обясни с усмивка Росен Христов.
„Заедно с диверсификацията на източниците на газ, усилено работим и по оттеглянето от зависимостта от доставките на ядрено гориво от Русия, както и на конкурентен подход за намиране на ядрено гориво от европейски компании и компании от САЩ“, допълни той.
„В рамките на Българския енергиен холдинг е създадена и специална група от български и международни експерти, която да се занимава с ядрените въпроси“, посочи министърът. По думите му целта е да се осигури най-добрият доставчик на гориво за АЕЦ „Козлодуй“, с фокус върху безопасността.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.