Идеята за размяна на територии или преначертаване на граници е изключена от рамката за преговорите за нормализация на отношенията между Сърбия и Косово. Този вариант вече няма подкрепата на Брюксел и Вашингтон. Това съобщиха източници пред изданието Gazeta Express, предаде агенция "Фокус".
Според информацията на вестника, рамките за Окончателното споразумение изключват спорното предложение за разделяне на Косово по етническите линии между албанци и сърби, които живеят основно в северната част на страната. „Разделяне на Косово няма да бъде компромисното решение на страните“ в диалога, твърди източникът.
Очаква се преговорите между Прищина и Белград да бъдат възобновени скоро, след като в събота новото косовско правителство отмени всички търговски бариери, възпрепятстващи диалога между двете страни. Представители на ЕС и САЩ обявиха, че преговорите ще се проведат веднага след края на пандемията от Covid-19.
Делегацията на Косово ще бъде оглавена от новия премиер Авдула Хоти, както предвижда Конституцията на страната, а президентът Хашим Тачи, който досега водеше преговорите с посредничеството на ЕС, ще стане част от делегацията като ръководител на външната политика, което също се предвижда от Основния закон.
Косово и Сърбия водят преговори от 1999 г. с подписването на споразумението от Рамбуйе, което прекратява военното и полицейското присъствие на сърбите в Косово. Вторият кръг от преговорите за Косово и Сърбия се проведе във Виена и завърши с изготвянето на Пакета Ахтисаари, който проправи пътя за обявяването на независимост на Косово през февруари 2008 г.
Третият кръг от преговорите между Косово и Сърбия се проведе в Брюксел, първоначално стартиран като технически диалог и трансформиран в политически диалог, като страните подписаха няколко споразумения и повечето от тях не бяха изпълнени частично от страните. В момента САЩ и ЕС искат нова фаза на диалог за нормализиране на отношенията между двете страни.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.