Китайската централна телевизия определи като "шантави и неточни" думите на държавния секретар на САЩ Майк Помпео за произхода на пандемията, свързана с новия коронавирус, пише БТА, като цитира Франс прес.
Вчера Помпео заяви, че "има значителен брой доказателства", че новият коронавирус произлиза от лаборатория в китайския град Ухан, където епидемията възникна. "Има солидни доказателства, че е тръгнал оттам", добави той, но отказа да разкрие дали смята, че вирусът е бил пуснат нарочно от китайското ръководство.
Тази теория беше отхвърлена на няколко пъти от Световната здравна организация (СЗО) и множество експерти. Тя обаче беше подкрепяна от правителството на американския президент Доналд Тръмп, който отправя критики към предприетите от Китай мерки за борба с епидемията след появата ѝ в Ухан през 2019 година, отбелязва Франс прес.
След появата си в края на 2019 г. коронавирусът отне живота на над 247 000 души. Общият брой на заразените по света достигна 3,5 милиона.
Китайската централна телевизия заяви злъчно, че "зловредният Помпео" "плюе отровата си и разпространява лъжи без основание".
"Тези предубедени забележки на американски политици показват на все повече и повече хора, че тези "доказателства" не съществуват", подчертава водещата китайска медия.
Американските политици се опитват да хвърлят вината върху друг, да притискат Китай, а собствените им усилия срещу епидемията са катастрофални, добавя тя.
Други два коментара във в. "Женмин жибао", официалният орган на комунистическата партия, определят Помпео и Стив Банън, бившия стратег на Доналд Тръмп, като "лъжливи клоуни". Банън е наречен освен това и "живо изкопаемо от Студената война".
Миналата седмица Банън заяви, че Китай е извършил срещу САЩ "биологичен Чернобил", припомня Франс прес.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.