Да се намали ставката на ДДС от 20% на 15%, предлагат от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
За сметка на това обаче да се увеличат данъците върху доходите на физическите и на юридическите лица от 10 на сто на 15%, настояват от организацията. Те предлагат още да се въведе необлагаем минимум равен на минималната работна заплата в страната, съобщи БНР.
Според синдиката, ако промяната бъде въведена всички с доходи до 2500 лв. на месец ще спечелят. Причината е, че първите 610 лева от доходите, колкото е в момента минималната заплата, ще са необлагаеми. Това щяло да компенсира по-високия процент на облагане върху останалата част от доходите. От КНСБ допълват, че хората с доходи над 2500 лв. на месец ще плащат повече данъци, но пак щели да спечелят от реформата заради промените в косвеното облагане.
Загубите за държавния бюджет, ако промените бъдат въведени, ще са 4,67 млрд. лв., изчисляват от КНСБ, но от въвеждане на допълнителни данъци в хазната ще влязат други 4 млрд. лв.“По този начин нетният отрицателен ефект върху държавния бюджет ще бъде приблизително 600 млн. лв.", пресмятат от КНСБ.
От КНСБ обмислят и да поискат въвеждане на еднократен данък „богатство“ само за 2020 г., така че да се преодолеят по-лесно икономическите последици от епидемията на COVID-19.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.