Колко печелят германците

в Новини

През 2019 година средният месечен приход на един гражданин в Германия е бил 3994 евро бруто, т.е. преди да бъдат отчислени таксите за данък, здравна застраховка, застраховка срещу безработица, социална такса и други. Излиза, че средният годишен брутен доход в Германия възлиза на близо 48 000 евро. Не бива да се забравя, че много работодатели изплащат и допълнителни бонуси – като коледни или летни надбавки. През 2010 средният месечен брутен доход е бил малко над 3200 евро.

През изминалата година средната работна заплата при жените е била с около 20% по-ниска, отколкото при мъжете. Като цяло обаче през 2019 заплатите са се покачили по-силно, отколкото през предходните две години. Според експертите обаче, на тази възходяща тенденция ще бъде сложен край – заради кризата от коронавирус. Покрай фалитите на фирми и растящата безработица доходите на германците ще намалеят, а това ще се отрази и на пенсиите, чийто ръст върви ръка за ръка с ръста на брутната заплата.

Различните браншове в Германия плащат доста различни заплати. В секторите банково и застрахователно дело, информатика и комуникации, енергетика средните месечни възнаграждения се движат в диапазона 5137 евро – 5393 евро бруто. Още по-добри пари се изкарват в нефтодобива и сродните му дейности, където средните заплати са дори между 6000 и 7000 евро преди данъци. Доста по-ниски са доходите в хотелиерския и ресторантьорския бранш, където средно на месец се изкарват 2451 евро бруто. Не са по-добре и онези, които се занимават с трудово посредничество. В този сегмент се изкарват средно 2460 евро бруто.

Добра заплата и без висше?


Нивото на заплатата зависи, разбира се, и от това в каква фирма работи човек. По-големите компании обикновено плащат повече. Освен това доходът зависи и от специализираните познания – например в областта на информационните технологии, а и от отговорностите, които поема работникът. Университетската диплома обикновено е фактор, който благоприятства по-високите доходи, но това не е задължително. В Германия има и хора без висше образование, които печелят доста добре. В повечето случаи те са преминали дуално обучение в рамките на две или три години. Ето и позициите, при които могат да се изкарват добри пари и без диплома от университет:

Регионален шеф на верига от магазини може да стигне до годишна заплата от 73 000 преди данъци. Търговските представители във фармацевтичния бранш изкарват годишно над 68 000 евро бруто. И в IT-сектора много хора без висше образование печелят добре. Както и данъчните съветници – по около 60 000 бруто на година.

А кои висшисти получават най-добри заплати?

На първо място са медиците. Един главен лекар печели годишно над 117 000 евро бруто – това са близо 10 000 на месец. Над 80 000 евро годишно изкарват фондовите и акаунт-мениджъри, както и лекарите-специалисти. Между 5000 и 7000 евро бруто на месец можете да печелите още в тези професии: патентно инженерство, банково консултантство, юрисконсулти, икономически контролинг, информатика с ръководни задължения.

Федералната статистическа служба е изчислила още с какъв материален и финансов ресурс разполагат хората в Германия. През 2018 година едно домакинство в Западна Германия е притежавало общи материални резерви на средна стойност около 180 000 евро, а в Източна Германия – около 88 000 евро.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар