Съединените щати се готвят за изборна конфронтация, каквато не е имало досега. Президентът Доналд Тръмп се отказа от следващия предизборен дебат и обяви, че е готов да възобнови политическите си митинги. Той опитва да скъси изоставането си от демократа Джо Байдън в социологическите проучвания, пише британският в. "Таймс".
Решението за провеждане на дебата в онлайн формат поради това, че Тръмп все още официално е под карантина, след като даде положителна проба за коронавирус, не се хареса на президента. Въпреки поставената му диагноза преди седмица и продължаващото му лечение със стероиди, той каза, че се чувства "прекрасно" и че "не мисли, че изобщо е заразен". А неговият лекар заяви, че Тръмп е завършил лечението си и може да възобнови предизборните си прояви още утре, отбелязва изданието, предаде БТА.
Демократите в американския Конгрес обявиха план за създаване на комисия, която да направи преглед дали Тръмп е в състояние да изпълнява президентските си отговорности или би трябвало да бъде отстранен от поста, пише британският в. "Гардиън".
Канцеларията на председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси каза, че днес ще има пресконференция за законопроекта, след като Пелоси изрази тревога, че Тръмп показва признаци на "откъсване от реалността".
При този изненадващ ход Пелоси заяви, че демократите ще се съсредоточат върху 25-ата поправка на конституцията, която съдържа клауза, позволяваща президентът да бъде отстранен от длъжност против волята му в случай на физическа или умствена неспособност да изпълнява своите задължения.
Президентът направи множество ексцентрични и противоречащи си изявления през последните дни, предизвикали объркване сред сътрудниците му и породили безпокойство за неговата стабилност.
Макар че 25-ата поправка позволява на Пелоси да създаде подобна комисия, която да направи преглед на здравето на президента и неговата годност да изпълнява задълженията си, Камарата на представителите не би могла да отстрани Тръмп от длъжност без съгласието на вицепрезидента Майк Пенс и членовете на правителството. Засега те не показват признаци, че смятат за необходим подобен ход, изтъква изданието.
Конгресът в момента не е в законодателна сесия, така че е малко вероятно да се стигне до каквото и да е сериозно разглеждане на мярката, камо ли до гласуване в Камарата на представителите или Сената. Но законопроектът служи като политически инструмент за повдигане на въпроси за здравословното състояние на Тръмп в момент, когато Белият дом е засегнат от силно разпространение на заразата сред висши сътрудници на президента, служители и посетители, включително сенатори, посочва британският в. "Индипендънт".
Лидерът на мнозинството на републиканците в Сената Мич Макконъл направи смайващо признание, като каза, че е спрял да ходи в Белия дом преди два месеца, защото не бил съгласен с действащия там протокол във връзка с коронавируса. "Моето впечатление беше, че техният подход в тази посока беше различен от моя и от това, което настоявах да правим в Сената, а именно да се носи маска и да се спазва социална дистанция", заяви Макконъл, цитиран от изданието.
Разпространението на коронавируса в Белия дом вече е засегнало над 20 човека и се трупат все повече доказателства, че правителството не е направило почти нищо, за да предотврати или да ограничи предаването на заразата, пише американският в. "Ню Йорк таймс".
Месеци наред Тръмп омаловажаваше заплахата от вируса и пренебрегваше основните предпазни мерки като носенето на маска или спазването на определено разстояние от другите хора. А на няколко събития миналата седмица служители на Белия дом не изпълниха препоръките, давани от учените, местните власти и Центъра за контрол и превенция на болестите, за ограничаване на заразата, дори след като президентът беше дал положителна проба за коронавирус, отбелязва вестникът.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.