„Бюджетът за 2021 г. е разхитителен и се прави от правителство, което като че ли се готви да управлява за последно.
Вземат се абсолютно хаотични решения.
Това управление се превръща в най-популисткото от въвеждането на валутния борд.
Раздават се милиарди, с което след себе си управляващите ще оставят празна каса“.
Това заяви икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев пред БТВ.
„Ако бюджетът отговаряше на коронавирус, щяха да се отделят пари за лекарите от първа линия, за респиратори и за бизнеса. Сега милиардите отиват за сектори, които не са пострадали от ковид-кризата и са безкрайно нереформирани. Хората в публичния сектор и пенсионерите имаха по-високи доходи и през 2020 г. спрямо 2019 г. Сега чуваме, че през 2021 г. те ще вземат допълнително средства. В години на рецесия се взимат пари на заем, което за мен е свързано с изборите, но кабинетът ще остави за следващите управляващи огромни дефицити“, каза още бившият царски министър.
„Новият бюджет е предизборен. За бизнеса се дават някакви 300 млн. лв., което звучи като нула. Дават се пари на хората, които нямат нищо общо с кризата, което говори вече за липса на отговорност. Ако следващото правителство е реформаторско, трябва да изпие горчивата чаша и да върне социалните придобивки.
Ако Владислав Горанов беше финансов министър, това нямаше да се случи. Преди лятото България имаше отлична данъчна система, но сега е счупена с този луд и разочароващ бюджет. Като икономист съм обиден.
Дори не съм вярвал, че бивш министър на социалистите ще призовава да не се раздават по този начин по 50 лв. на пенсионерите.
Следващото правителство, което ще намери празна хазна, има три решения пред себе си. Едното е да продължи с невероятните дефицити и да се пуска по пързалката, за да стигнем някои южни страни. Другият вариант, който препоръчвам, е да се намалят придобивките. Най-лошият сценарий е да се увеличат данъците, за да се се запълват дупки“, коментира Василев.
Източник: Епицентър.БГ
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.