Само седмици след превръщането на „Света София” в джамия, президентът на Турция разреши една по-малко известна, но също толкова исторически значима църква да отвори врати за ислямски поклонения, пише Aleteia.org.
„Христос Спасител” в Хора (Истанбул) е една от най-красивите църкви, образци на византийската църковна архитектура и изкуство. След падането на Константинопол през 1453 г. тя е превърната в джамия. След създаването на модерната турска република става музей.
По примера на „Света София” обаче сега отново е джамия. Църквата има ценни византийски мозайки и стенописи. Турският президент Реджеп Ердоган нареди управлението на джамията да се прехвърли върху Дианета (Турската дирекция по религиозните въпроси).
Първоначално църквата е изградена като част от манастирски комплекс, който се намира извън стените на града. По-голямата част от днешния си вид църквата придобива през XI век, когато е реконструирана. През XII век църквата е частично разрушена от земетресение. Решението беше остро осъдено от американския архиепископ на Вселенската патриаршия Елпидофор, който посочи, че призивите на международната общност отново са били игнорирани от турската власт.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.