Експертният съвет за оценка на икономическото развитие на Германия отново намали прогнозата си за 2020 година. Очаква се спад от 6,5% на БВП. През март експертите прогнозираха срив с 2,8% до максимално 5,4%. Председателят на съвета Ларс Фелд обяви, че пандемията вероятно ще предизвика „най-тежкия срив в икономиката на Федералната република от създаването ѝ досега".
Надеждите на експертите са свързани с идната 2021 година – тогава се очаква икономиката да тръгне нагоре и ръстът на БВП да достигне 4,9%. Те обаче предупреждават, че възстановяването като цяло ще трае дълго. „Връщането към нивото на БВП отпреди пандемията не може да се очаква преди 2022 година“, категорични са експертите.
Стимулите омекотяват удара, но не го предотвратяват
Финансовите средства, които германското правителство отпуска, за да подпомогне икономиката, са в размер на 130 милиарда евро.
От коалицията се договориха временно да намалят високата ставка на ДДС от 19 на 16%, а ниската, която сега е 7% да падне на 5%.
Тази по-ниска ставка важи за хранителните продукти, книгите, билетите за културни мероприятия, вестници и т.н. Намаленията ще са в сила от 1 юли до края на годината. Някои дискаунтъри като “Лидл” вече намалиха част от цените в магазините си. Правителството също така осигури финансова помощ за семействата. За всяко дете ще се получават по 300 евро еднократна помощ.
Въпреки това ударът по икономиката ще е тежък. През второто тримесечие на 2020 година БВП навярно ще е с 12% по-нисък от този през последното тримесечие на 2019 година, пишат още от експертния съвет. Производството в германската индустрия изпадна в най-тежката криза за последните 20 години.
Икономическият срив е международен
Световната търговска организация (СТО) също публикува своята прогноза: Ударът по глобалната търговия през първата половина на годината е рекорден. Световната търговията е намаляла с 3% през първото тримесечие на 2020 година спрямо същия период на предходната година. Очаква се срив от 18,5 процента през второто тримесечие, съобщиха от организацията със седалище в Женева.
„Това ще е най-големият спад, регистриран досега“, заяви генералният директор на СТО Роберто Азеведо. Той все пак отбелязва: “Можеше да е още по-зле". Бързите реакции на правителствата и отпускането на сериозни пакети за стимулиране на икономиката все пак са предотвратили най-песимистичния сценарий, заключват от организацията.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.