Проф. Димитър Иванов: В нова световна банкова криза сме

в Свят

Проф. Димитър Иванов: В нова световна банкова криза сме
След фалита на Silicon Valley Bank в САЩ, в неделя вечер най-голямата швейцарска банка UBS обяви,

че ще погълне втората по-големина швейцарска банка Credit Suisse в сделка, целяща да спре това, което бързо се превръща в глобална криза на доверието в банковите системи.

Миналата седмица Credit Suisse, 167-годишният кредитор, който бе в затруднено положение от месеци, бе поставен на ръба на финансова катастрофа, въпреки че получи помощна кредитна линия от 54 млрд. долара от централната банка на Швейцария.

Кредитната линия беше договорена с цел да се успокоят пазарите и вложителите, но тя не успя да спре наплива на клиенти да се оттеглят, което предизвика искане от швейцарското правителство към конкурентната UBS да обмисли поглъщане.


Това поглъщане беше обявено в неделя вечерта, като: UBS ще плати 3 млрд. швейцарски франка, за да придобие Credit Suisse, съгласи се да поеме до 5 млрд. франка от загубите на Credit Suisse, а 100 млрд. швейцарски франка ликвидна помощ ще бъдат на разположение на двете банки до приключването на сливането.

Когато се отдръпнете от всички детайли по темата, остава ясен фактът, че втората по големина банка на Швейцария, банка, която отваря врати през 1856 г. и е една от 30-те системно важни най-важни банки в света – вече няма да съществува като самостоятелна.

По оценки на Federal Reserve Bank, смята се, че повече от 186 банки в света са изправени пред същите проблеми като SVB и Credit Suisse.

Точно 15 години след срива на американската глобална инвестиционна банка Bearn Stearns ( в последствие продадена на JPMorgan Chase), което даде началото на световната финансова криза и рецесия в 2008 г. – ние сме в нова банкова криза в света.

Пък нека някои да твърдят, че всичко е розово в световната икономика. За съжаление банковото домино започна да се разклаща опасно.

Проф. Димитър М. Иванов, доктор на икономическите науки

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар