„Разговорът между президентите Тръмп и Путин отваря нова ера на взаимодействие между глобалните сили, която измества институционалните структури на международния дневен ред.
Урегулирането на войната в Украйна най-вероятно отваря вратата за нещо много по-голямо – за създаването на нов световен ред“, коментира българският президент Румен Радев в Мюнхен, където участва в конференцията за сигурността.
Той посочи пред журналисти, че „за нас като европейци съвсем не е без значение какъв ще бъде той, дали ще се гради върху принципите на международното право и Устава на ООН, или ще бъде основан на сила и сфери на влияние“.
Путин в Мюнхен през 2007-а: Когато балансът на силите бъде нарушен, ние ще отговорим (видео)
Унищожителна реч на Джей Ди Ванс в Мюнхен. Разкритикува ЕС по целия конспект
„Затова Европа трябва час по-скоро да излезе от утопията и да намери своето достойно място в новата геополитическа реалност?“, посочи Радев.
Ето цялото изказване на държавния глава:
Реализмът измества наивността и невежеството по отношение на ситуацията в Украйна. Предстоят важни разговори за мира, бъдещето на Европа и глобалната архитектура на сигурността.
Развитието през последните дни по отношение на ситуацията в Украйна поставя в ступор редица политици, включително български, които в момента са в режим на ослушване, тъй като сляпо вярваха във военното решение, в победата над Русия и нейното изтласкване извън границите от 2014 година. Същите политици окуражаваха Украйна вместо да изгражда солидни отбранителни линии, за да съхрани своя потенциал, да се втурне в самоубийствено контранастъпление, без да има условията за успешна настъпателна операция. Това се превърна във фиаско с катастрофални последици за Украйна като човешки, икономически и териториални загуби, а това влияе и върху бъдещето на Европа. Затова най–вероятно засега Европа не намира място в започналия диалог между САЩ и Русия.
Нека политиците, включително и българските, които вкупом настояваха и водеха към ситуацията, която виждаме в момента, днес отговорят, дали трябваше да минат 3 години, да има стотици хиляди загинали, да има една опустошена държава като икономика, инфраструктура и демография, за да се върнем отново към мирния план на Кисинджър, който в момента вече се разгръща. Нека се замислят какво трябва да бъде поведението на един политик в такава ситуация – дали да се подчинява на утопията с всички катастрофални последици, или да се бори за това, което е реално възможно.
Най-сетне е налице политическа воля на най-високо ниво за урегулиране на конфликта със средствата на дипломацията и този процес трябва да се подкрепя. Но трябва да си даваме сметка, че разговорът между президентите Тръмп и Путин отваря нова ера на взаимодействие между глобалните сили, която измества институционалните структури в международния дневен ред. Че урегулирането на войната в Украйна най-вероятно отваря вратата за нещо много по-голямо – за създаването на нов световен ред.
За нас като европейци съвсем не е без значение какъв ще бъде този нов световен ред – дали ще се гради върху принципите на международното право и Устава на ООН, или ще бъде основан на сила и сфери на влияние. Затова Европа трябва час по-скоро да излезе от утопията и да намери своето достойно място в новата геополитическа реалност. Мюнхенската конференция по сигурността е значим форум, който може да допринесе за това.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.