Във времена на криза много често се отварят възможности както за добри, така и на лоши идеи. Реализацията на лошите става доста по-бързо, няма време да бъдат спрени и да се случи сериозен разговор по тях, а добрите идеи няма кой да ги предложи. Този коментар направи в предаването „Преди всички“ по БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Има смисъл да намаляваме данъчни ставки, но повече от диференцирано ДДС бих искал да видя намаляване на общата ставка, защото ефектите ще бъдат по-силни, подчерта Панчев преди предложенията за диференцирана ДДС ставка да бъдат разгледани на ниво в парламентарна комисия.
Намаляването на ДДС само за определени стоки и услуги е по-правилна мярка от субсидирането на дадени сектори, заяви икономистът. При субсидиите взимате пари от едни, за да ги дадете на други, при облекченията оставяте на даден сектор негови собствени пари, обясни Стоян Панчев.
Когато ти кажеш – даваме един тип облекчения на един сектор, ще дойдат от други сектори да питат – защо за нас не може да се случи. Засега правителството не може да аргументира добре обхвата на това намаляване, смята Стоян Панчев.
Относно отражението на диференцираната ДДС ставка върху цените и как ще усети това крайният потребител, икономистът посочи, че трябва да се има предвид ценовата еластичност или как търсенето кореспондира с цената.
Има изследвания в Европа от последните 20 години, които показват, че при общо намаляване на ставката близо 100% от намалението се отразява и се усеща в цената, отбеляза Панчев. При диференцираното ДДС изследванията на терен показват, че процентът е доста по-малък – между 30 и 40% от това намаление успява да достигне до крайните клиенти.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.