ТЕЦ „Гълъбово“ е готова за зимата

в Новини

ТЕЦ "AES Гълъбово" е в пълна готовност за експлоатация през предстоящия зимен сезон. Най-новата и модерна въглищна централа в България има осигурени на склад 422 хиляди тона лигнитни въглища, което представлява над 150% от изисквания резерв от 280 хиляди тона. Това налично количество въглища би осигурило нормалната работа на централата за три седмици.

ТЕЦ "AES Гълъбово" има на склад и изискваните по закон количества от течно гориво и варовик, необходим за процеса на сероочистване. „Централата работи само с местен енергиен ресурс като годишно използва средно над 5 милиона тона български лигнитни въглища, добити в държавните Мини "Марица Изток". Това представлява около 18% от годишното производство на Мини Марица Изток. Така експлоатацията на ТЕЦ "AES Гълъбово" осигурява работа за хиляди миньори“, коментира Иван Цанков, изпълнителен директор на "AES България".


Преди началото на зимния сезон тази година успешно бяха извършени плановите ремонти на енергоблоковете на централата. Ремонтите бяха осъществени при съблюдаване на най-строги противоепидемични мерки срещу разпространението на COVID-19, каквито бяха въведени и се спазват на площадката на ТЕЦ "AES Гълъбово" още от месец март 2020 г. „След като приключихме по план ремонтите, ТЕЦ "AES Гълъбово" е в оптимална оперативна готовност да задоволи нарастващото електропотребление в страната през предстоящата зима“, заяви Тодор Бележков, изпълнителен директор „Експлоатация“ в "AES България".

За първите десет месеца на 2020 г. ТЕЦ "AES Гълъбово", която е най-модерната въглищна ТЕЦ в България, произведе близо 2 250 000 МВтч електроенергия, което представлява 8.4% от общото потребление за този период в страната. Това за пореден път показва ключовата роля на ТЕЦ "AES Гълъбово" за българската енергийна система.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар