Тръгват 3.1 млрд. лв. по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

в Новини

Целият финансов ресурс на управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. (ОПРР) вече е отворен за кандидатстване. Така бенефициентите на европрограмата ще имат достъп до 3,1 млрд. лв. за проекти по 23 процедури и схеми за постигане на балансирано и устойчиво развитие на регионите.

Към момента по ОПРР са сключени 616 договора на стойност 2,685 млрд. лв. Изплатени са над 1,6 млрд. лв. за изпълнени проекти, като 47 млн. лв. от тях са преведени в периода на извънредното положение, което действа от 13 март насам.

Най-голям процент от евросредствата към днешна дата се влагат за обновяване и модернизиране на големите български градове, за което са сключени общо 165 договора. Инвестициите за обновяване на паркове, алеи, изграждане на пешеходни пространства и улици, интегриран градски транспорт, ремонт на образователна, социална и културна инфраструктура, включително театри, музеи, галерии и т.н., възлизат на над 1,376 млрд. лв. В градовете вече са въведени мерки за енергийна ефективност в 71 обществени сгради, модернизирани са над 1,8 млн. кв. м градски пространства, а подобрените линии на обществения транспорт надхвърлят 30 км.

В 28-те по-малки населени места, бенефициенти на ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г., се изпълняват 202 проекта на обща стойност 185 млн. лв. Те са за повишаване на енергийната ефективност в обществени, административни и жилищни сгради, като към момента са обновени 432 постройки.


Сред основните приоритети на програмата са и инвестициите в образователна инфраструктура, за чието модернизиране до момента са вложени 470 млн. лв. Вече са обновени 120 общообразователни и професионални училища, спортни и културни училища от национално и регионално значение, в които се обучават над 68 хил. ученици. Ремонтирани са и 13 висши учебни заведения.

С последното изменение на ОПРР от март 2020 г., във връзка с извънредното положение са отпуснати 40,4 млн. лева по новосъздадената процедура „Борба с COVID 19“, с бенефициент Министерство на здравеопазването. Първите средства вече са преведени. По проекта за подкрепата за спешната помощ вече са доставени 152 от общо 400 съвременни линейки. Предстои купуването и на хеликоптери за медицинска помощ.

Над 152 млн. лв. са средствата, осигурени за проекти за съхраняване, опазване и популяризиране на културното наследство от национално и световно значение в България. Проектите се финансират с финансови инструменти или комбинирано с безвъзмездна финансова помощ. Средствата са насочени към Министерство на културата, общини, институции на вероизповеданията и техни местни поделения, които са юридически лица.

По програмата се инвестират и близо 82 млн. лв. за подкрепа на деинституционализацията на грижите за деца и на социалните услуги за възрастни и хора с увреждания чрез ремонт и подобряване на необходимата инфраструктура.

Към днешна дата са сключени 29 договора за подобряване на свързаността и достъпността до TEN-T мрежата чрез строителство, реконструкция и рехабилитация на първокласни, второкласни и третокласни пътища, както и за подобряване безопасността на движението на стойност 376 млн. лв.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар