Средните цени на газа, който се търгува на Българската газова борса, са с 9 на сто по-ниски от определените от енергийния регулатор цени на синьото гориво, но търгуваните количества все още са пренебрежимо малки. Това каза в интервю за "Хоризонт" изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.
Газ за борсата се предвижда да се осигури и чрез терминала за втечнен газ в гръцкия град Александруполис, от който проект страната ни ще придобие една пета. До края на февруари се очаква да бъдат подписани всички документи.
Следващата седмица представители на "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" заминават за разговори в Съединените щати с търговци и американски компании – производители на втечнен природен газ, съобщи Владимир Малинов.
"Булгартрансгаз" подписа обвързващ документ за придобиване на 20% от проекта за газов терминал в района на Александруполис в Гърция.
"Водим активно търговските си преговори с компанията, която управлява и менажира проекта, за да финализираме всички документи – договора за покупко-продажба на акциите и договора за акционерното споразумение", обясни Владимир Малинов в предаването "Хоризонт до обед".
Намеренията са през февруари всички документи да бъдат подписани, уточни той. "Самото акционерно участие на "Булгартрансгаз" ще бъде в размер на 13 милиона и 48 хиляди евро. И е предвидено инвестиция за реализация на проекта в рамките на 16,6 милиона евро. Това е инвестицията, която ще трябва да направи "Булгартрансгаз" в терминала", изтъкна Малинов.
22 търговски дружества са регистрирани като участници на газов хъб "Балкан". "Половината от тях работят и търгуват активно. Към настоящия момент "Булгаргаз" не са предложили количества извън тези, които имат ангажимент по закон в рамките на програмата за освобождаване на газ", коментира още Владимир Малинов.
25% от количествата, които по закон са предвидени за 2020 година, са продадени. Това са около 55 милиона кубични метра природен газ.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.