9 май – ден на Европа, победила хитлеризма преди 79 години

в България

https://bg.rbth.com/news/2017/05/09/i-sofiya-otpraznuva-denya-na-pobedata_759234 България отбелязва 79 години от победата над фашизма и хитлеризма, ознаменувана с края на Втората световна война, както и Денят на Европа, който е празник на ЕС от 1950 г. насам.

Президентът Румен Радев почете и двете бележити дати, като първо се поклони и поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин заедно с вицепрезидента Илияна Йотова. Двамата бяха поздравени от ветерани и антифашисти, присъствали на церемонията.

А след това президент и вицепрезидент се включиха в традиционната церемония по издигането на знамето на Европейския съюз пред Президентството.

Там Румен Радев прие почетния караул на Националната гвардейска част, а на церемонията, заедно с него и вицепрезидента Йотова, присъстваха още премиерът Димитър Главчев, зам.-председателят на Народното събрание Росица Кирова, кметът на София Васил Терзиев, министри, депутати и други официални лица.

Знамето на ЕС беше издигнато под съпровода на „Ода на радостта“, а след това прозвуча химнът на България.

Денят на Европа е празник на Европейския съюз, на единството и мира на стария континент. Отбелязва се на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа.

На 9 май 1950 г., 5 години след края на Втората световна война, Шуман призовава за обединяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти.

„Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС. В България се отбелязва съгласно Постановление 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г., припомня БТА.

В Европа се чества от 1986 г. след решение на Срещата на високо равнище на Европейската общност в Милано, Италия, от 28-29 юни 1985 г.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.