„Ние сме против забраната за внос на украинско зърно понеже не са ясни целите и последиците.
Те не се анализираха предварително дали тази забрана ще окаже някакъв ефект на цените на слънчогледа.“
Това каза пред Euronews Bulgaria Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти, предава Евронюз.
„Няма да е добро влиянието на забраната. При нас вече мощностите са големи, отделно се разви още един сектор забеления слънчоглед, така че ние разчитаме и на вноса, освен на българския слънчоглед. Сключваме договори за 2-3 месеца напред. Все още не можем да добием слънчоглед от българския пазар на нормални, работещи цени. Затова се и натрупаха количества българска суровина на склад.“
„Ако бъде ограничен вносът и не можем да добием слънчоглед от българския пазар, може да се наложи и спиране на производство. Ако се добие слънчоглед на непазарни цени, неминуемо това ще окаже влияние и на цената на олиото на вътрешния пазар.“
Почти 90% от продукцията ни е предназначена за експорт.
Производителите на слънчоглед изчакваха по-добри цени и заради това се стигна до тази ситуация.
Принудени сме да се конкурираме с украинските и руските преработватели, но украинският слънчоглед при нас е натоварен с високи транспортни разходи.
„Не бихме могли да дадем цена, която не дава възможност да продадеш продуктите. Никой не иска да продава на загуба.
Надяваме се тази забрана да отпадне и да купуваме на нормални цени. Винаги даваме предимство на българския слънчоглед. Около 85% от стойността на олиото представлява стойността на слънчогледа.“
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.