Властта се опита да купи протестиращите в енергетиката с обещание за 36 заплати при напускане, те отказаха

в България

Властта се опита да купи протестиращите в енергетиката с обещание за 36 заплати при напускане, те отказаха
Протест на енергетиците затвори пътя Стара Загора- Хасково и магистрала Тракия при пътен възел Стара Загора, стоп кадър: Facebook/Haskovo Live

Стотици миньори, енергетици и работещи в топлоцентралите излязоха на протести в няколко града в страната. Протестиращите блокираха възлови пътища в страната, като два от тях – магистрала „Тракия“ и Проходът на републиката, останаха затворени и вечерта в петък.

Междувременно правителството заседава извънредно и прие териториалните планове за преход към зелена енергия след затваряне на въглищните централи в Стара Загора, Перник и Кюстендил. Утре ще бъдат изпратени към Европейската комисия. Това съобщи премиерът Николай Денков. Властта обеща на енергетиците 36 заплати накуп при закриването на централите. Обещанието дойде от Бойко Борисов и Делян Пеевски след разговор с Асен Василев. “Това, което правим е най-доброто възможно за тях и за държавата. Моят призив е да се спрат протестите и да се вслушат в това, което сме решили”, призова Денков.

Според Денков повече не може да се търпи никакво забавяне, защото се рискуват загубата на 3,5 млрд лева и изпускане на срока, даден от ЕС, който изтича днес. Премиерът заяви, че въглищните централи ще работят до 2038 г.

Скандалът избухна преди два дни, когато ГЕРБ показа списъци с фирми, които са посочени като получатели на 3,4 млрд. лв. от ЕС при затваряне на централите. Според ГЕРБ не е имало конкурс за тези фирми и те са спонсори на ПП.

Реакцията на заетите в сектора беше мигновена и те излязоха на протест, като блокираха основни пътни артерии в страната.

Служители на комплекс „Марица Изток“ затвориха Прохода на републиката, а по-късно се пренесоха и на Подбалканския път.

Недоволството на магистрала „Тракия“ продължи повече 12 часа.


Енергетиците не приеха решението на кабинета въглищните централи и мините да работят до 2038 година. „Това решение не ни удовлетворява по никакъв начин, 2038 година – това го чуваме от 12 години“, каза Красимир Камбуров.

9-часова блокада имаше и на магистрала „Струма“ край Дупница. Сред протестиращите е Георги Геориев, който 9 години работи в ТЕЦ „Бобов дол“.

„Основният протест е да не се затварят предприятията, несправедлив преходен период. Искаме да се удължи максималният срок. Казват, че трябва да се преквалифицираме, но нищо конкретно не предлагат“, каза Георги.

По обед колоната от чакащи да преминат по магистралата автомобили стана километрична. За да облекчат трафикът, на всеки 15 минути протестиращите пропускаха част от колите. Стигна се и до напрежение, след като шофьор мина с висока скорост.

„Ние сме излъгани. Говорихме много неща на срещи, които имахме със зам.-министъра на енергетиката. Той прилежно си записваше исканията ни. В последният драфт, който се появи вчера, тези неща не бяха отразени. Този път да седнем и да се чуваме, ако не се чуваме продължаваме с протестните действия. Може и София да затворим, не само магистралата“, каза Любомир Спасов, директор на ТЕЦ „Бобов дол“.

Протест имаше и в Русенско.

„Това е грижа не толкова за нашите работни места, колкото за нашия град, защото алтернативното отопление в крайна сметка е с ток или с природен газ и излиза много по-скъпо“, коментира Емилия Георгиева.

Въпреки решението на Министерския съвет, протестиращите остават на АМ „Тракия“, тъй като не са доволни. Те искат управляващите да им обърнат внимание.

Проходът на републиката остава блокиран вече 10-и час от протеста на енергетиците и миньорите от „Марица изток“. Блокирани са и всички обходни маршрути, заради което има километрични опашки от автомобили в района, съобщава БНТ.

Недоволните планират да останат на пътя и през цялата нощ и казват, че блокадата им е безсрочна, докато не се удовлетворят исканията им.

В понеделник синдикатите ще обявят дали и под каква форма протестите ще продължат, каза Иво Димитров, координатор към КТ „Покрепа“ в ТЕЦ „Бобов дол“.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар