“Шест денонощия без ток – това граничи с геноцид”. Кметове с колективен иск срещу ЕРП

в България

“Шест денонощия без ток - това граничи с геноцид”. Кметове с колективен иск срещу ЕРП

В 12 села все още има абонати без ток – това са над 150 абоната, съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест. Обявено е, че ще блокират пътя София – Варна при пътен възел „Абланица“.

Шефът на „Еврохолд“ обвини кметове, държава и еколози за липсата на ток, цената му трябвало да бъде с 30% по-висока

По информация на „Електрохолд“ без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и Угърчин. За общините Ловеч и Априлци, които също бедстваха дни наред, няма информация за населени места без ток. Оказва се обаче, че има отделни абонати, при които не е възстановено захранването.

По думите на кмета на село Радювене Игнат Игнев около 10 са бедстващите къщи.

„Много сериозно е положението в село Соколово, Дъбрава и Тепава. Там шести ден – от 25-и до ден днешен няма електроподаване към жителите. Хората в селата са обречени на геноцид. Провалиха си планирани празници. Дойдоха им гости, деца, внуци, които се наложи да се приберат по големите градове. На хората им се развалиха хранителните продукти. Разтопиха им се фризерите. Не знам кой ще ги обезщети“, обясни той в интервю за предаването „Преди всички“.

Игнат Игнев отбеляза, че където е необходимо, се карат хранителни продукти и вода. Много от населените места на територията на общината са на помпени станции и липсата на ток доведе до сериозна криза с водата, посочи кметът. И отбеляза също, че имат много лоша комуникация с електроразпределителното дружество:

„Телефоните им не отговорят. Нямаме преки линии. А информацията по сайтовете е лъжлива“.

Страцимир Петков също увери, че се грижат за хората в нужда. По думите му няма тежко бедстващи хора, но има такива, които са в по-притеснително състояние. С тях се поддържа постоянна комуникация.


„Нямам отказани обаждания. Много пъти разбирах от тях, че екипите нямат възможност да обходят достатъчно абонати. Забавянето дойде от това, че бяха хвърлили сили при високото напрежение. Явно и техниката им е недостатъчна“, коментира той за връзката с електроразпределителното дружество.

По думите му е възложено на секретаря на общината да обобщи информацията за броя домакинства без електроенергия над 24 часа.

Ще имаме и колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата, обяви Петков в предаването „Преди всички“.

„Нямаме ток, а ще ни задължат да плащаме по-високи цени“, допълни Игнат Игнев за готвеното поскъпване на услугата. Той изтъкна също, че от дружеството не инвестират нищо, включително в техните превозни средства:

„Пикапите им са с амортизирани остарели гуми. Наложи се доброволци от селото да ходят да ги вадят със същите пикапи. Заради липсата на елементарни гуми не могат да стигнат до авариралите участъци. Момчетата на терен работят – принудени са с километри да носят стълби, да опъват кабели и т.н.“.

Днешният протест ще продължи 1 час. Исканията ни са за компенсации и обезщетения на потърпевшите домакинства и за по-големи инвестиции в електроразпределителната мрежа, категоричен бе Игнев.

Ако не се вземат мерки, протестите ще продължат, предупреди той и каза:

„При 15 см. сняг хората да стоят 6 денонощия без ток – това е престъпление, това граничи с геноцид“.

Цялото интервю на Диана Дончева и Пламен Христов със Страцимир Петков и Игнат Игнев в предаването „Преди всички“ чуйте в звуковия файл.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.