Връщат легендарна добавка към заплатите, ето кой ще облажи най-много

в България

Връщат легендарна добавка към заплатите, ето кой ще облажи най-много

Синдикатът КТ „Подкрепа“ стартира инициатива за възстановяване на възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, известно като „клас прослужено време“, за държавните служители.

Подписка вече се организира във всички синдикални структури, съобщи Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация на КТ „Подкрепа“ във Варна.

Отнета добавка от 2012 година

Държавните служители са лишени от тази добавка към заплатите си от 2012 г., което според Василев е довело до сериозно демотивиране на този професионален сегмент. „Повече от десетилетие тези хора са подложени на безпрецедентни унижения и обществен натиск,“ подчерта той.

Обидни етикети и подценяване

Според Василев политиците често засилват негативното отношение към служителите, като ги наричат „бюрократи“ и „паразити“. Въпреки това той подчерта, че държавните служители са високо квалифицирани експерти, без чиято работа държавната администрация не би функционирала ефективно.


Финансови загуби за служителите
Липсата на „клас прослужено време“ ощетява служителите с 200-400 лева месечно, изчислява Василев. Той отбеляза, че това е парадоксално, тъй като опитът и експертизата са ключови за нормалното функциониране на институциите.

Атестационната система – инструмент за контрол
Друг проблем е атестационната система, въведена със Закона за държавния служител. Тя гарантира само 70% от заплатата на служителите, а останалите 30% се отпускат според годишната оценка на резултатите им. Според Василев този механизъм е форма на контрол и санкции, който демотивира служителите.

Какво предстои?

С подписката КТ „Подкрепа“ цели да привлече вниманието на обществото и политиците към необходимостта от възстановяване на „клас прослужено време“. Василев изрази надежда, че тази стъпка ще доведе до справедливо отношение към държавните служители и ще стимулира професионалното им развитие.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.