Сега Европа е зависима от чуждестранна инфраструктура за цифрови плащания – Visa, MasterCard, PayPal и Alipay се контролират от американски или китайски компании“, коментира Лагард в подкаста „Шоуто на Пат Кени NewstalkFM“. Според нея Европейската общност трябва да изгради своя собствена алтернатива, за да си осигури финансов суверенитет“,
„Напълно обединен капиталов пазар може да проправи пътя за по-дълбока фискална интеграция с потенциална добавена стойност от до 3 трилиона евро годишно“, обясни шефката на Европейската централна банка, цитирана от Business Today.
Лагард има предвид дългосрочната инициатива на ЕС за създаване на единен капиталов пазар – the Capital Markets Union (CMU), с цел насърчаване на спестяванията и на инвестиционните потоци в рамките на Евросъюза и по-добър достъп до финансиране.
Да се направи алтернатива на Visa и Mastercard обаче ще е сериозно предизвикателство. Потребителите са свикнали с тези банкови карти и платформи. Банките също. Ще трябва да бъдат убедени да сътрудничат в „Марша към независимост“, за който говори Лагард
Ще са необходими значителни инвестиции за създаване на инфраструктура, която може да конкурира вече утвърдили се глобални играчи. Промяната е с голяма техническа сложност, особено по отношение на сигурност и защита от измами, трансгранична съвместимост. Управлението на новата система за разплащания изисква отлична координация между страните членки.
https://youtube.com/watch?v=2LBpP-k0UZY%3Fsi%3DzLp1uOg3DykmW0tV
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.