Проведе се първото съвместно заседание на управителните съвети на Американската търговска камара в България и на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) в присъствието на Н.Пр. Херо Мустафа, посланик на Съединените щати и Н. Пр. Кристоф Айххорн, посланик на Федерална република Германия в България. Сред основните теми на дискусията бяха насърчаването на позитивен инвестиционен климат и по-доброто прилагане на върховенството на закона за устойчиво бизнес развитие, насърчаване на преките чуждестранни инвестиции, подобрения в политиките за заетост и повишаване на гъвкавостта на трудовия пазар.
„Срещата на управителните съвети на двете камари е от изключително значение, тъй като инвеститори имаме теми от общ интерес и въпроси, които можем да поставим в икономическия дневен ред на страната“, каза президентът на Германо-Българската индустриално-търговска камара Тим Курт. Според него България има отлични макроикономически показатели, данъчната политика има положително влияние върху инвестициите и българо-германските икономически отношения се движат от рекорд към рекорд. От друга страна, обаче, по въпроси като върховенството на закона и корупцията България не е добър пример. „Идеята на днешната среща е да започнем дискусия за това как въпросите да бъдат решени в бъдеще. Убедени сме, че гласовете на представителите на двете най-големи двустранни търговски камари в България ще бъдат чути по-добре, затова трябва да сме единни в посланията си“, допълни още той.
„Съвместната ни среща е знак, че представителите на две от най-влиятелните бизнес организации в България имат дългосрочни планове за устойчиви инвестиции и развитие на местната икономика, както и на човешкия капитал“, посочи Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България. „Америка е сред значимите търговски партньори на България. Убедени сме, че със съвместните усилия, знания и визия на българското правителство, заедно с търговските служби на двете държави, както и с участието на търговските камари, съвместно бихме допринесли за последващ икономическия ръст и благоденствие на българите. Тези усилия минават през последователното утвърждаване на върховенството на закона и през съвместната борба с корупцията. Те биха довели до положителен бизнес климат и до конкретни подобрения в приоритетни сектори, като енергийна независимост и гарантиране на доставките на енергия, ИКТ, здравеопазване, трудов пазар и образование“, посочи още той.
Германия е вторият най-голям инвеститор в България с 6,5 млрд. лв. (бел. ред. данните са актуални към 2017 г.) или 8,49% от всички преки чуждестранни инвестиции в страната. Около 94% от германските инвестиции в България (директни и индиректни) са концентрирани в три икономически дейности: преработваща промишленост, търговия и финансови услуги.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.