Проф. Воденичаров: Коронавирусът живее на гладки повърхности до 72 часа, върху монети – 30 часа

в България

Коронавирусът се задържа и оживява различно време върху различни повърхности.

Върху гладки повърхности като стъкло може да оцелее до 72 часа, върху мед – 3 часа, но върху банкноти той е активен 24 часа, а върху монетите – 30 часа.

Безопасната дистанция спрямо другите, която ни спасява от заразяване с коронавирус, е 2 метра.

Това разкри ръководителят на Катедрата по хигиена в Медицинския университет професор Емил Воденичаров пред бТВ.

Ученият сподели съвети как да се предпазят от инфектиране с COVID-19 в условията на пандемия базирани на последните изследвания.

Изключително важно е, когато се приберем вкъщи, да съблечем дрехите си и да ги поставим да се проветрят на слънце, а ако не е слънчево, може да ги минем с парочистачка. Обувките задължително трябва да се оставят навън.


Сапунът е изключително ефективен срещу коронавируса. Според последното изследване на доктор Пали Тондерсън от Нови Южен Уелс в Австралия това се дължи на факта, че сапунът съдържа амфифили, които са подобни на покритието на поктритието на самия вирус и той го разпознава като „свой“, но като троянски кон, когато тези амфифили проникнат в COVID-19, разрушават неговата структура. Професор Воденичаров смята, че това става чрез повишаване на налягането, а също така разрушава белтъците и лепидите във вируса.

Може да си приготвим дезинфектант и вкъщи, използвайки спирт над 80%, дестилирана вода и глицерин, съветва професор Воденичаров. Друг отдавна забравен дезинфектант, който може да използваме е разтвор на хлорна вар.

Също така в борбата срещу коронавируса може да се използват и ултравиолетови лампи. Тяхната светлина го унищожава, но трябва да се внимава да не изгорят кожата ни и очите ни.

Източник: Фрог нюз

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар