Гърция ще сключи междуправителствени споразумения в областта на туризма с България, Австрия, Израел и Кипър, съобщи гръцката телевизия Skai.
Очаква се към тях да се присъединят и други страни, които се справят по-добре с коронавируса, като Дания, Норвегия, Чехия и Австралия. Целта на двустранните споразумения е да се създадат безопасни коридори, чрез които Гърция да привлича туристите през летния сезон.
В началото на идната седмица се очаква правителството в Атина да представи цялостен план за туризма. В Гърция вече се подготвят за летния туристически сезон, но все още има много неизвестни. Заради коронавирусната пандемия редица страни като Гърция, които посрещат милиони туристи всяко лято, са изправени пред нулев сезон.
Европейската комисия представи пакет от насоки и препоръки, които да помогнат на държавите членки постепенно да премахнат ограниченията за пътуване и да разрешат на туристическите предприятия да заработят отново след дългомесечно прекъсване при спазване на необходимите санитарни мерки. Веднага щом се установи, че здравната ситуация го позволява, хората трябва да имат възможност да се видят с приятелите и семействата си в собствената си държава от ЕС или в чужбина при спазване на необходимите мерки за безопасност и предпазване.
Свободното движение и трансграничните пътувания са от ключово значение за туризма. Държавите членки успяват да намалят разпространението на вируса и затова общите ограничения на свободното движение следва да се заменят с по-целенасочени мерки. Епидемиологичната обстановка не позволява всеобщото премахване на ограниченията и затова Комисията предлага поетапен и координиран подход, който започва с премахване на контрола между областите или държавите членки с достатъчно сходни епидемиологични ситуации. Подходът трябва също така да бъде гъвкав и да включва възможността за повторно въвеждане на определени мерки, ако епидемиологичната ситуация го изисква, се казва в съобщението на ЕК.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.