По време на протестите в Белград в нощта срещу 11 юли са ранени 19 души, а над 70 са арестувани, съобщи сръбската национална телевизия РТС. По данни на Бърза помощ по време на протестите медицинска помощ е указана на 19 души, като 11 от тях са хоспитализирани в Центъра за спешна помощ, а 8 – във Военномедицинската академия. Сред приетите в болница е и фотографът на агенция ВЕТА, който е с травма на главата. Протестиращ е бил наръган с нож.
Телевизията отбелязва, че по време на снощните протести са регистрирани нападения от демонстранти върху журналисти, включително репорте на аг. „Танюг”, сайтът Kurir, телевизионният канал N1 и Al Jazeera. Протестиращите са пречели на журналистите по време на преките предавания, като са им вземали микрофоните, обръщали камерите, блъскали и били журналисти, както и са нанесли щети на оборудването им.
Антиправителствената демонстрация в сръбската столица започна мирно, но около 21.00 ч. местно време ситуацията коренно се е променила. Протестиращите са успели да премахнат металните ограждения и са се опитали да откъртят вратите на сградата на парламента. В този момент на място е пристигнал отрядът за бързо реагиране, който със сила е успял да оттласне протестиращите. Около 22.00 ч. местно време полицията е започнала да гони протестиращите от площада, използвайки сълзотворен газ. Облакът е засегнал и журналистите, които са се намирали на място и са отразявали случващото се. Те е трябвало да използват противогази.
Протестите в Белград се характеризират с отсъствие на организатори на акциите, които се провеждат без съгласуване и без ясни искания на протестиращите. Протестите, които преминаха в безредици, започнаха на 7 юли. По данни на полицията, за два дни в сблъсъци с полицията и ляво радикални групи са ранени 118 полицаи и 34 протестиращи. Задържани са 73 души. Изгорени са 5 полицейски автомобила.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.