България изпълни още един от ангажиментите си, свързани с присъединяването ни към валутно-курсовия механизъм ERM II и банковия съюз, съобщиха от Министерството на финансите.
България се присъедини към насоките за корпоративно управление на държавните предприятия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Генералният ѝ секретар Анхел Гурия е уведомил министър Владислав Горанов, че страната ни получава статут на прилагаща насоките държава. Насоките помагат за по-доброто и прозрачно управление на държавните предприятия.
Подобряването на управлението на държавните предприятия чрез преразглеждане и привеждане в съответствие на българското законодателството с насоките е част от ангажиментите, които България пое във връзка с намеренията на страната ни да се присъедини към ERM II и банковия съюз. Статутът на прилагаща държава е и значителен напредък към пълноправно членство на страната ни в Организацията за международно сътрудничество и развитие.
Това е важна стъпка по пътя на България към валутно-курсовия механизъм ERM II и банковия съюз, подчертават от финансовото министерство. Според Горанов е напълно реалистично страната ни да се присъедини към механизма, известен като "чакалня за еврозоната", до края на април догодина.
Новите Насоки на ОИСР от 2015 г. за корпоративно управление на държавните предприятия представят набор от добри практики относно правната и регулаторна рамка за държавните предприятия, професионализирането на функцията за държавната собственост и организацията на корпоративното управление на държавните предприятия. Те осигуряват и международно съгласуван показател за сравняване, който да помогне на правителствата при оценката и подобряването на начина, по който упражняват функциите си за собственост в държавните предприятия. Повишената ефективност и по-добрата прозрачност в държавния сектор ще доведат до значителни икономически ползи.
Създаването на равни условия за частните и държавните предприятия ще насърчи стабилен и конкурентен бизнес сектор. Ползотворното сътрудничество с ОИСР в тази област продължава и в момента за изготвяне на подзаконовата нормативна уредба, като впоследствие ОИСР ще окаже и съдействие на Агенцията за публичните предприятия и контрол за повишаване на капацитета ѝ във връзка с възложените ѝ нови функции по отношение на публичните предприятия.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.