Какво се случва с обслужването по кредитите, отсрочени заради COVID-19?

в Новини

Българската народна банка утвърди в началото на март тази година възможността за отлагане на вноските по кредити. Клиентите на всички търговски банки имаха право да подадат молба за отсрочване на своите вноски от три до 6 месеца, стига да са били изрядни платци 90 дни назад от 1 март 2020г. Припомням, бе гласуван и отпуснат пакет от 9,3 млр. лв, от които 7 млр. лв, за ликвидна подкрепа на търговските банки, отбеляза БНР. Мораториумът върху плащанията към банките беше глътка въздух за много кредитополучатели, които или останаха без работа, или имаха други финансови затруднения заради кризата, провокирана от коронавируса.


Всяка банка прие своя рискова политика, след извънредното положение и на база на предходния опит с кризата от 2008 г. – ограничиха се всички сектори, които през цветущото минало, бяха поотпуснали и даваха на хората да теглят кредити, свалиха процента на финансиране.

Някои банки бяха дори с много ниски пунктове, но вдигнаха и своите лихви, които бяха стигнали рекордно ниски нива за българската банкова система”, заяви пред БНР Димитър Пенков, изпълнителен директор на една от кредитните консултантски компании.

По думите му значителен процент от кредитополучателите (10-15%) са се възползвали от възможността за отсрочка на плащанията, а това е довело и до стабилност на банките, защото по този начин не се е увеличил процентът лоши кредити.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар