От няколко избора насам шаманите на българската политика, онези 10 човека, които всеки ден са в телевизора, едновременно заплашват от и бабуват на бъдеща президентска партия.
Поне от три предсрочни вота насам, затаяваме дъх и започваме да се оглеждаме в очакване на новия проект. Междувременно политическият елит се оплита в собствените си интриги и високомерие, а гнева на гражданите се трупа ли трупа.
Стигнал е до степента, в която, ако Радев скочи, ще създаде такава вълна, че ще помете всички. Но президентът все така не се решава и изчаква може би по-добри времена, в които планетите са наредени в неговата комбинация. 2025 г. се очертава да бъде именно такава.
Съратниците на Румен Радев в ЕС
В ЕС Румен Радев се позиционира в групата на лидерите скептични към евентуална победа на Украйна.
Не веднъж е изразявал мнение, че снабдяването на Киев с оръжия само ще удължи агонията на войната и ще увеличи жертвите. Винаги е призовавал да се даде предимство на дипломацията и мирни преговори. Знаково беше извънредното заседание на Европейския съвет през февруари 2023 г.
Тогава украинският президент Володимир Зеленски се срещна с европейските лидери, които бяха разпределени в групи представящи различните крила в ЕС по отношение на войната. В сесията, в която участва Радев компания му правеха ръководителите на Австрия, Гърция, Словения, Унгария и Хърватия. Държави известни с консервативните си възгледи за по-решителни санкции срещу Русия и военната помощ за Украйна.
Малко след това коалиционното правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ беше факт, а промените в конституцията силно ограничаващи правомощията на президента над служебното правителство бяха прокарани преди края на годината. Радев имаше един полезен ход – да изчака по-добри времена и ето, че те май дойдоха.
Сянката на Тръмп и политическата криза у нас
Обратно на твърденията, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изчаква изборите в САЩ да минат преди да предприеме действия за съставяне на правителство, всъщност победата на Доналд Тръмп може да се окаже определяща за евентуалната поява на президентска партия.
Натискът на администрацията на президента Джо Байдън България да се позиционира сред ястребите в ЕС беше очевиден и причина за конституционните промени. Доналд Тръмп многократно се обяви за прекратяване на войната в Украйна. Затова с идването му на власт може да се предположи, че Вашингтон рязко ще разхлаби захвата си над България по този въпрос. А Румен Радев се оказва в групата на аутсайдерите водена от Орбан, който днес се сочи най-верния съюзник на Тръмп в Европа.
Пътят е начертан, има ли уловки?
Президентът Румен Радев е на път да си върне правомощията след като идните дни нови трима конституционни съдии (двама посочени от него и един от ВКС) ще стъпят в длъжност. Очаква веднага след това той да отправи ново питане относно противоконституционността на приетите с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС промени в Конституцията, които на практика отнеха властта на президента над служебното правителство. Освен това все повече партии предлагат парламентът да гласува отмяна на спорните промени и връщане на стария ред за съставяне на служебно правителство.
Следва да се отбележи, че през последната година Радев дава повече пространство за изява на вицепрезидента Илияна Йотова. Постепенно тя увеличи политическите си изяви. Като видимо отстъпва от обичайната си лексика, характерна за европейските институции и преминава към по-персонализирани изказвания.
Както при сглобката, така и сега служебно правителство на Радев може да катализира усилията за създаване на редовно правителство в рамките на 51-то Народно събрание. Но това е твърде голям риск особено за малките партии, които едва ли ще се жертват и на едни следващи избори да не преминат 4% бариера. Така 8-те предсрочни избори се очертава да бъдат най-рано през март.
За президентския проект скачането в изборите в движение крие множество рискове от подводни камъни, които могат да нанесат сериозни щети предвид крехкото обществено доверие.
Изграждането на партия и успешното й утвърждаване на политическата сцена изисква сериозна подкрепа и организационна база, за което е нужно повече от три месеца.
Възможно е обаче евентуалната партия на Радев да се появи след 8-те предсрочни избори, когато е възстановил влиянието си в изпълнителната власт чрез служебен кабинет под негов контрол.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.