От средата на септември се наблюдава масиран натиск от страна на Асоциацията на колекторските агенции в България, която настоява да не се въвежда забрана, служители на фирмите събирачи на дългове да посещават длъжници в дома и на работното им място, пишат от Асоциация за защита на потребителите до медиите. В свое становище по повод предложени промени в Закона за защита на потребителите, колекторите изтъкват, че тези посещения водели до споразумение за намаляване и плащане на борча. "Подобни аргументи не само, че са несъстоятелни, а засягат фундаментални принципи, заложени в конституцията като неприкосновеността на частната собственост и гражданските права. Това означава, че едната от двете спорещи страни ще има повече правомощия. Вместо народните представители да работят върху въвеждането на форми на медиаторство между спорещите лица, в които ключова роля да има трета страна равно отдалечена от останалите, днес те се чудят дали е редно колекторите да нахлуват в домовете на хората", пишат от Асоциацията за защита на потребителите.
Според Асоциацията на колекторските агенции, посещенията довеждали до постигане на споразумение за погасяване на задължението. Апелираме към националния омбудсман Диана Ковачева да реагира адекватно като си влезе в ролята на защитник на гражданите. Редно е да прояви интерес с какви средства се постигат тези споразумения, защото в противен случай ако мълчанието на омбудсмана продължи това ще е ясен знак на чия страна стои. Дори кредиторите с признати от съда вземания нямат право изобщо да притесняват длъжниците, камо ли колекторите да могат да влизат в къщите на хората.
В проекта на промени в Закона за защита на потребителите не се предлага никакъв механизъм на ефективен мониторинг и контрол. Той дава на тези компании нови правомощия, като например единствено колекторските фирми да имат право да изкупуват дългове. Не се дава на длъжника първо той да има възможност да си откупи задължението. Не се предлага създаването на отделен регистър за тези фирми, които имат привилегията да имат свободен достъп до Централния кредитен регистър. Това е само малка част от фрапиращи и скандални предложения в този законопроект. Категорично смятаме, че е необходим отделен специален закон, регламентиращ колекторската дейност, която за няколко години у нас се превърна в индустрия с милиарди лева обороти.
"Апелираме към народните представители да не приемат предложените промени, които предвид тяхната несъстоятелност следва да бъдат оттеглени. Нека се пристъпи към стартиране на процес за изработване на качествен и работещ закон уреждащ дейността на лицата занимаващи се със събиране на вземания, базиран на вече утвърдени международни практики", пишат още от Асоциацията за защита на потребителите.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.