НАТО подкрепя решението на Германия да задържи ядрените оръжия на САЩ

в Свят

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се намеси в разгорещен дебат между германските депутати, свързан с обещанието на Берлин да задържи ядрените оръжия в страната като метод за задържане на Русия, пише New Europe, предаде агенция "Фокус".

Столтенберг заяви, че само като остане посветена на "споделянето на ядрени оръжия", Германия може да задържи своята позиция като страна, вземаща решения в Алианса. "Ядреното споделяне в НАТО е междустранно споразумение, което подсигурява, че ползите, отговорностите и рисковете на ядреното задържане са споделени сред съюзниците", написа Столтенберг в своя статия във Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Този ход идва на фона на натиска, иницииран от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и нейният ръководител Ролф Мюцених, който по-рано призова за премахване на ядрените оръжия на САЩ в страната. Става дума за 20-те ядрени бомби B61, които се складират във военновъздушната база в Бюхел. "Докато НАТО разглежда своята политика за ядрено задържане основно като политически инструмент, Русия е интегрирала своя ядрен арсенал във военната си стратегия", каза ръководителят на НАТО и допълни, че Москва "вече заплашва съюзници като Дания, Полша и Румъния с ядрени удари".


Министърът на отбраната на Германия и ръководител на управляващия Християндемократически съюз (ХДС) Анегрет Крамп Каренбауер също по-рано разкритикува ГСДП за искането им за премахване на ядрените оръжия на САЩ от страната. "Докато има ядрени страни, които не искат да са част от нашето общество и ценности, ние имаме нужда от силна позиция", каза тя, преди да допълни, че "задържащата способност на споразумението за споделяне на ядрени оръжия изпълнява тази цел". "Тези, които искат да се откажат от него, компрометират нашата сигурност", допълни министърът.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар