Сателитни снимки показват драматичен спад на замърсяването над Китай, след като огнището на коронавирус затвори част от индустрията и забрани пътуванията из страната.
Американската космическа агенция NASA заяви, че промяната е поне отчасти свързана с икономическото забавяне, причинено от усилията за овладяване на вируса.
Картите на NASA показват как нивата на азотен диоксид, токсичен газ от превозни средства, електроцентрали и фабрики намаляват след масовата карантина.
По-рано учените откриха, че коронавирусът премахна поне една четвърт от емисиите вредни парникови газове на Китай само за две седмици в средата на февруари.
Затварянето на промишлени предприятия и искането хората да стоят у дома доведе до рязко спадане на изгарянето на изкопаеми горива – основна причина за климатичната криза – в най-големия в света производител на парникови газове.
В Китай, където започна епидемията, има близо 80 000 случая на коронавирус, което е и най-големият брой от всички страни с близо 2900 смъртни случаи.
Картите на NASA сравняват нивата на замърсяване между първите три седмици на годината и 10-25 февруари.
Учените от космическата агенция заявиха, че спадът в замърсяването е очевиден първоначално в близост до Ухан, източника на огнището, но в крайна сметка се разпространява в цялата страна.
„За първи път видях такова драматично отпадане върху толкова широка зона за конкретно събитие“, каза Фей Лю, изследовател на качеството на въздуха в Центъра за космически полети „Годдард“ на НASA.
Подобна картина със спад в нивата на азотния диоксид е наблюдавана и по време на икономическата рецесия през 2008 г., но тогава намаляването е било по-постепенно.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.