Държавният фонд на Норвегия загуби $21 млрд. през първото полугодие на 2020-а

в Новини

Суверенният фонд на Норвегия, който е и най-големият в света със стойност на активите от 1,18 трилиона долара, отчете загуба от 188 милиарда норвежки крони (21,27 милиарда долара) през първата половина на 2020-а, след като цените на акциите и недвижими имоти паднаха по време на коронавирусната пандемия. Това предаде Reuters. 

Спадът последва рекордните резултати през 2019-а, когато фондът генерира 19,9% възвръщаемост на инвестициите или печалба от 180 милиарда долара. Разбира се, това бе постигнато на фона на растящите фондови пазари. 

„Въпреки че пазарите се възстановиха през второто тримесечие, все още сме свидетели на значителна несигурност“, казва в изявление заместник изпълнителният директор на фонда Тронд Гранде. Най-големият суверенен фонд в света притежава дялове в около 9 200 компании в световен мащаб, като освен това инвестира в облигации и недвижими имоти.


Общият портфейл на фонда е отчел отрицателна възвръщаемост от 3,4%. Спадът при акциите възлиза на 6,8%, а при недвижимите имоти – на 1,6%. 

„Общата възвръщаемост на фонда беше с 11 базисни пункта по-ниска от тази на неговия бенчмарк индекс“, заявиха от Норвежката централна банка.

Най-слабо представилите се от портфейла на суверенния фонд са петролните компании, чиито акции са спаднали с 33,1%. Технологичните фирми пък, начело с Amazon, Microsoft и Apple, отчитат най-голям ръст от 14,2%.

Стойността на суверенния фонд, който е натрупал богатството си от петролните залежи на Норвегия, е три пъти по-голяма от БВП на скандинавската държава и възвръщаемостта му е ключова за публичните финанси на страната.

Общата му стойност сега е еквивалентна на около 214 000 долара за всеки мъж, жена и дете в Норвегия.  

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Бултимес Инфо!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Вашият коментар